Pracuj Podnikej

06.09.2021

V rámci integrace principů projektu SIV (Social Impact Voucher) byl v České republice vytvořen systém voucherů, který je distribuován prostřednictvím webové aplikace Pracuj-podnikej.cz. Tento systém je zaměřen na podporu nezaměstnaných, zájemců o změnu zaměstnání a start-upů, ale také na spolupráci se zaměstnavateli a realizátory projektů podporujících vytváření pracovních míst nebo rozvoj podnikání.

Tento inovativní systém distribuce poukázek má významný sociální dopad pro integraci nezaměstnaných na otevřený trh práce. Systém voucherů spojuje velmi jednoduchým způsobem společnosti hledající zaměstnance a znevýhodněné osoby hledající zaměstnání. 


Jak to funguje

Systém voucherů obsahuje 5 sekcí:

  • První sekce "Pracuj" nabízí nezaměstnaným prostřednictvím voucheru možnost získat práci s měsíčním příspěvkem až 18 000 Kč s cílem trvalého zaměstnání u zaměstnavatele.
  • Druhá sekce "Podnikej" umožňuje prostřednictvím voucheru testovat si podnikání implementací metody BEC . Podnikání na zkoušku je přístup k ověření v praxi, zda prodej produktů nebo služeb uspěje na trhu, a to s garancí měsíčního příjmu pro tzv. placené podnikatele až ve výši 13 400 Kč.
  • Třetí sekce "Zaměstnej" propojuje společnosti hledající zaměstnance a znevýhodněné osoby hledající zaměstnání. Vouchery umožňují vytvoření pracovních míst na dobu 6-12 měsíců.

  • Čtvrtá sekce "Spolupracuj" se zaměřuje na integraci, propagaci a urychlení náboru nových klientů u spolupracujících organizací, realizátorů projektů a agentur práce. SIV tak umožňuje zveřejnění všech projektů podporujících vytváření pracovních míst či začínající podnikatele. Propojuje nejen zaměstnavatele, ale i neziskové organizace a další subjekty trhu práce.

  • Pátá sekce "SIF - Social Impact Fund" je určena k představení trvale udržitelného zajištění financování systému SIV prostřednictvím soukromého kapitálu, crowdfundingu a veřejných financí.

Bezplatné a jednoduché vouchery na zaměstnání umožňují zaměstnavatelům a zájemcům a uchazečům o zaměstnání se navzájem poznávat a testovat po dobu 6 - 12 měsíců s cílem trvalého zaměstnání.

Voucherový přístup je také zaměřen na podporu sebe-zaměstnávání formou rozvoje vlastního podnikání. Vouchery tak umožňují testovat si své podnikání prostřednictvím implementace metody BEC - Podnikatelsko-zaměstnaneckých družstev.